• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Tiếng Việt
Торговельно-економічне співробітництво
Опубліковано 08 липня 2020 року о 15:21

Повномасштабна військова агресія та блокування українських портів росією негативно вплинули на торговельно-економічні двосторонні відносини, спричинивши розрив ланцюгів експорту-імпорту товарів. За даними Державної митної служби України, за 2022 рік обсяг двосторонньої торгівлі склав 15,16 млн дол. США, зменшившись удвічі порівняно з 2021 роком. Експорт українських товарів до Камбоджі за цей період склав 0,46 млн дол. США, а імпорт з Камбоджі - 14,7 млн дол. США.

Впродовж 2023 року товарообіг між двома країнами склав 27,1 млн дол. США (що на 79% більше ніж минулого року): експорт - 0,5 млн дол. США, імпорт – 26,6 млн дол. США.

За перше півріччя 2024 року товарообіг між Україною та Королівством Камбоджа значно зріс і склав 20,8 млн дол. США. За прогнозами, можна очікувати зростання товарообігу у 2024 році на 40%.

Станом на 02.09.2024

Стан та перспективи співробітництва України з Камбоджею у галузях агропромислового комплексу та продовольчої безпеки 

Україна та Камбоджа володіють значним потенціалом для поглиблення співпраці в агропромисловому комплексі (АПК), що є стратегічно важливим сектором для обох країн. Через різноманітні кліматичні умови, типи ґрунтів та специфіку споживання, продукція, що вирощується в Україні та Камбоджі, суттєво відрізняється. Це створює значні можливості для взаємної торгівлі, оскільки кожна з країн може запропонувати унікальні продукти, які користуватимуться попитом на ринку іншої країни. Такий обмін товарами сприятиме диверсифікації постачань, задоволенню потреб споживачів, а також підвищенню продовольчої безпеки в обох країнах.

Стан сільськогосподарського сектору Камбоджі

Сільське господарство є важливою складовою економіки Камбоджі, забезпечуючи зайнятість значної частини населення країни, близько 35%. Проте згідно з прогнозом Міністерства праці та професійно-технічної освіти, у 2025 році кількість працюючих в аграрному секторі скоротиться до 27,5%, у той час буде збільшення зайнятості у промисловому секторі, а також у сфері послуг.

За даними Міністерства сільського господарства, лісництва та рибальства у 2023 році сільськогосподарський сектор склав близько 22% ВВП Камбоджі. 57,1% агросектору становило рослинництво, рибне господарство становило 24,8%, тваринництво - 11,2 %, лісове господарство — 7 %.

Основними сільськогосподарськими культурами Камбоджі є рис, який займає близько 80% орних земель, а також кукурудза, маніок, соя та цукрова тростина.

Експорт:

У першій половині 2024 року Камбоджа експортувала понад 6,13 мільйона тонн сільськогосподарської продукції, що на 57% більше, ніж за той же період у 2023 році, в грошовому еквіваленті це склало 2,8 млрд дол. США.

Основними експортними товарами були шліфований рис, неочищений рис, свіжий та сухий маніок, кеш’ю, кукурудза, свіжий лонган, манго та перець.

Експорт був спрямований до 80 країн. Проте більше 90% сільськогосподарської продукції Камбоджі надходить на основні ринки, такі як:

- Китай: банани, рис, маніок, манго та сочевиця
- В'єтнам: кеш’ю, маніок, свіже манго
- Таїланд: маніок, свіже манго, перець, висівки.

Зростання експорту обумовлено також підтримкою уряду, який звільнив сільськогосподарську продукцію від додаткових податків. Також протягом останніх років уряд Камбоджі докладав зусиль для модернізації аграрного сектору шляхом впровадження нових технологій, покращення систем зрошення та підвищення якості насіння.

Імпорт:

Більшість сільськогосподарської продукції, що імпортується до Камбоджі, надходить із сусідніх країн, таких як Китай, В'єтнам, Таїланд, Індонезія та Малайзія. Основними імпортованими товарами є овочі, фрукти, риба, м'ясо та інші продукти. Щоб задовольнити потреби внутрішнього ринку, більше 50% овочів імпортується з-за кордону, переважно з В'єтнаму та Таїланду.

Окрім цього, Камбоджа імпортує вироби з дерева та деревне вугілля, залишки та відходи від харчової промисловості, добрива, а також сировину для виготовлення шкіри, такі як шкури, а також хутро. Попит на ці товари залишається високим, і імпорт продовжує зростати.

Стан співробітництва між Україною та Камбоджею

Хоча товарообіг між Україною та Камбоджею залишається на невисокому рівні, він демонструє стійке зростання. У 2023 році обсяг товарообігу між двома країнами склав 27,1 млн дол. США, що на 79% більше порівняно з попереднім роком: український експорт становив 0,5 млн дол. США, а імпорт — 26,6 млн дол. США. За 7 місяців 2024 року товарообіг між Україною та Королівством Камбоджа зріс до 26 млн дол. США, з них лише 1,6 млн дол. США це український експорт.

Проте торгівля товарами сільськогосподарського походження майже відсутня. За перші сім місяців 2024 року Україна імпортувала з Камбоджі лише незначні обсяги рису. Водночас Камбоджа імпортувала з України сировину для виробництва хутра, листи для облицювання та фанери, а також соняшникову олію.

Слабкі торгівельні зв’язки обумовлені в основному віддаленістю країн, високими логістичними витратами та значною конкуренцією в регіоні.

Підписані Угоди між Україною та Камбоджею щодо співробітництва у сфері сільського господарства – відсутні.

Перспективні напрямки для українського експорту:

Добрива: Використання добрив у країні зросло з 38,693 тонн у 2005 році до 134,053 тонн у 2019 році, при цьому власне виробництво добрив у Камбоджі майже відсутнє. Враховуючи постійне збільшення обсягів імпорту, Україна має можливість розширити експорт добрив до Камбоджі, зокрема хімічних та органічних, задовольняючи потреби місцевого ринку.

Сільськогосподарська техніка та технології: Уряд Камбоджі прагне впроваджувати новітні технології в агросектор, що відкриває можливості для українських виробників сільськогосподарської техніки та технологій. Недостатній рівень автоматизації в агропромисловому комплексі Камбоджі створює сприятливі умови для постачання сучасного обладнання та інноваційних рішень з України.

Пшениця: Камбоджа імпортує пшеницю переважно з В'єтнаму, який, у свою чергу, імпортує її з Бразилії, Австралії та з України. Українські експортери мають можливість організувати прямі поставки пшениці до Камбоджі, що дозволить уникнути зайвих витрат на реекспорт через В'єтнам.

Корма для тварин: Камбоджа імпортує майже 50% кормів для тварин, що обумовлено високою вартістю місцевої продукції. Щорічний обсяг імпорту кормів для тварин і продуктів для тваринництва становить від 250 до 300 млн дол. США, більшість із яких надходить з В'єтнаму. Враховуючи попит на корми та високі витрати на електроенергію для їхнього виробництва в Камбоджі, Україна має можливість зайняти частку ринку, постачаючи якісні та конкурентоспроможні корми для тварин.

Продовольча безпека

Україна може розглянути Камбоджу як потенційного реципієнта в рамках ініціативи «Grain from Ukraine», враховуючи існуючі проблеми продовольчої безпеки в країні. Незважаючи на значне покращення продовольчої ситуації в останні роки завдяки зростанню реальних доходів та збільшенню виробництва рису й інших культур, пандемія COVID-19 негативно вплинула на економіку Камбоджі. Недоїдання залишається серйозною проблемою серед найбільш вразливих груп населення, таких як особи з особливими потребами, етнічні меншини та жителі віддалених регіонів. Згідно з нещодавньою доповіддю Організації Об’єднаних Націй, близько 2,5 мільйонів камбоджійців – близько 15% населення – відчувають серйозну нестачу їжі. Камбоджа має також низькі показники в глобальних рейтингах продовольчої безпеки: 78 місце з 113 у Food Security Index 2022 та 67 місце з 109 у Global Hunger Index 2023. Ці фактори вказують на доцільність співпраці з метою підвищення продовольчої безпеки в країні.

Співробітництво між Україною та Камбоджею у галузях агропромислового комплексу та продовольчої безпеки має значний потенціал для розвитку. Спільні зусилля, спрямовані на розширення торгівлі, інвестицій та обмін технологіями, можуть сприяти підвищенню рівня продовольчої безпеки та економічного розвитку обох країн.


Основні галузі промисловості: текстиль, туризм, деревообробка, будівництво, хімічна, легка промисловості, рибальство, видобуток дорогоцінного каміння.

Сільське господарство: маніока, рис, кукурудза, овочі, цукрова тростина, соєві боби, каучук, пальмове масло, банани, продукція тваринництва.

Основні економічні показники:

Динаміка ВВП: 32,2 млрд дол. США;

ВВП на душу населення: 1,92 тис. дол. США;

Приріст ВВП: 5,6%;

Рівень інфляції: 3%;

Рівень безробіття: 0,5%;

Товарообіг: 46,82 млрд дол. США, що на -1,9% менше у порівнянні з минулим роком.

Основні торговельні партнери: Китай, Японія, США, ЄС, Малайзія.

Експорт товарів: 22,64 млрд дол. США, що на +1,8% більше ніж минулого року.

Структура експорту: одяг, електричні машини та запчастини, шкіра, шкіряне взуття, злакові, гума. Головні експортні потоки спрямовані в основному на ринок США, а також до В’єтнаму, КНР, Сінгапуру, Японії, Канади та Німеччини.

Імпорт товарів: 24,18 млрд дол. США, що на -5% менше ніж минулого року.

Структура імпорту: нафтопродукти, автомобілі, електричні машини та запчастини, тканини та пряжа, атомні реактори, котли, машини. Найбільші обсяги імпорту надходять з КНР, В’єтнаму, Таїланду, Індонезії та Сінгапуру.

Торгівля послугами: 6,1 млрд дол. США, з них 2,3 млрд дол. США складає експорт послуг та 2,8 млрд дол. США імпорту послуг (за 2022 р.).

Прямі іноземні інвестиції до Камбоджі: 4,92 млрд дол. США інвестицій в основний капітал, що на 22% більше порівняно з 4,03 мільярда доларів у 2022 році.

Основні інвестори: КНР (66% від всіх інвестицій), Сінгапур та Малайзія.

Грошова одиниця: кхмерський рієль (1 дол. США ≈ 4096 рієлів).

Камбоджа зміцнила свої торгові відносини завдяки угодам про вільну торгівлю з Китаєм і Південною Кореєю, обидві з яких набули чинності в 2022 році. Вона також є членом Асоціації держав Південно-Східної Азії, Регіонального всеосяжного економічного партнерства, і має преференційний доступ до ринку ЄС.

Міжнародний рейтинг: Doing Business 2020: 144 місце у світі за легкістю ведення бізнесу, Industrial Development Report 2022: 86 місце (з 152) відповідно до індексу CIP OOH), Corruption Perception Index 2022: 178 місце (зі 180), Global Food Security Index 2022: 78 місце (зі 113), Global Hunger Index score 2023: 67 місце.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux